Zarděnky se řadí do kategorie infekčních onemocnění, která se přenáší zejména kapénkami. Většinou se jedná o jednoduché onemocnění, takže není potřeba šířit zbytečnou paniku, čímž byste své dítě dostali do stresové situace. Onemocnění se z větší části objevuje právě u dětí, i když čas od času může napadnout i mladistvé nebo dospělé osoby. Nestává se to ovšem tak často, jako u dětí.

Zarděnky

Zarděnky se dostanou na člověka pouze jednou, jakmile tedy dítě onemocnění prodělá, stává se imunní na celý život. Co se týče prvních projevů, zarděnky se dostanou do těla pomocí sliznice nosohltanu. Následně se šíří dále, a to až do kůže, dýchacích cest apod. Nemocné dítě nebo pacient se stává infekčním po celou dobu své nemoci, takže je důležité dodržovat klidový režim. To znamená, že byste své dítě měli bezesporu nechat doma v klidovém stavu. Ačkoli nemusí být některé příznaky na první pohled jasné, měli byste je sledovat, abyste zavčasu věděli, o jaké onemocnění se jedná.

Chápeme, že pro člověka, který se v nemocech nevyzná může být rozpoznání příznaků složité, na druhou stranu vždy existuje další řešení, kterým je například návštěva lékaře. Ten buď to zarděnky potvrdí nebo vyvrátí a bude s léčbou pokračovat podle toho, o jaké onemocnění se jedná. Jestliže se zarděnky potvrdí, začne je okamžitě léčit. Pojďme se teď vrátit k samotným příznakům. Mezi prvotní příznaky patří zvýšená teplota a nepříjemná vyrážka na kůži. Ta se nejprve začne objevovat pacientovi na obličeji. Teprve poté se rozrůstá dále. V neposlední řadě se také může objevit rýma, zánět spojivek nebo kašel.

Z příznaků je obtížně zarděnky poznat

Jak jste si sami mohli všimnou, sledovat příznaky není na škodu, ovšem v tomhle případě je to obtížné. Většinu příznaků doprovází i jiná onemocnění, která se zarděnkami nemají nic společného. Pokud si ovšem všimnete silné vyrážky začínající od obličeje směrem dolů, pak byste měli jako rodiče zasáhnout. Jestliže příznaky zarděnkám nebudou odpovídat, opět je dobré lékaře navštívit. Zvlášť v momentě, kdy nemáte s těmito příznaky žádné zkušenosti a máte pocit, že jde o jiné onemocnění než jen obyčejný kašel nebo virózu.

Teď je nejvyšší čas přejít k léčbě, která není příliš složitá. Konkrétní léčba na zarděnky totiž neexistuje a svým způsobem není ani podstatná, protože zarděnky se dají vyléčit svépomocí v klidovém stavu doma. To ale neznamená, že byste lékaře neměli navštívit. Ten vám onemocnění potvrdí a sdělí, jak máte pokračovat dále. Jak byste o dítě měli doma pečovat a čemu se musíte vyvarovat. Jestliže se zarděnky nebudou lepšit a projeví se u dítěte vyšší teplota nebo ho začnou bolet například klouby či se dokonce objevovat jiné zdravotní potíže, okamžitě jej vezměte k lékaři. Ten se na něho znovu podívá a podle výsledků vyhodnotí, jakou léčbu je dále potřeba nasadit.

Pomoct mohou léky i bylinky

Ačkoli neexistuje konkrétní léčba na zarděnky, měli byste vědět, že je dobré podávat dítěti klasické léky, které alespoň sníží hlavní příznaky, kterými je rýma a horečka. Pochopitelně s léky musíte u malého dítěte zacházet opatrně. Rozhodně je dítěti nepodávejte podle doporučení, které se nachází v příbalovém letáku. Pokud byste totiž dítěti častěji dávali léky na zklidnění příznaků, mohly by se u něho objevit další zdravotní komplikace. Musíte myslet na to, že se stále jedná o silné prášky, které není dobré dítěti podávat každých šest hodin.

Další zajímavou léčbou jsou bylinky. Tady máme na mysli zejména heřmánek a květ černého bezu. Heřmánek je skvělou bylinkou na více typů onemocnění a zarděnky nejsou výjimkou. S největší pravděpodobností máte heřmánek doma, proč tedy neuvařit vašemu dítěti čaj, který mu uleví od příznaků a nepříjemných bolestí. Jak jsme ale uvedli v předchozích odstavcích, zarděnky se dostavují pouze jednou, poté se dítě stává celoživotně imunní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno